Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací Zpracování osobních údajů Rozumím

Jsme tu pro Vás!

Miloslav Škrha
obchod@specshop.cz Kontakty

Krbyjotul.cz jsou součástí sítě
našich specializovaných obchodů

Jak zapálit krbová kamna?


Pro chataře je rozdělání krbu velmi jednoduchou záležitostí, nicméně každý z nás není chatařem a proto přinášíme pár tipů, jak zapálit krb.


Komínový tah
Za určitých okolností může být v komínu opačný tah = podtlak. V takovém případě vzduch z komína chce proudit opačně: do místnosti. Může to být způsobeno změnou počasí nebo nízkým tlakem v místnosti. V tomto případě se musíte pokusit změnit tah v komínu zapálením kousku novin dále od topeniště, např. ve vymetacích dvířkách. Nízký tlak v místnosti lze vyrovnat i otevřením okna.


Podpalovače
Podpalovače jsou jednoduchý a efektivní prostředek k zapalování ohně. Je třeba je používat v souladu s návodem k používání.

Pilinové brikety a jejich použití v kamnech a krbových vložkách Jøtul

Co jsou pilinové brikety?
Tento typ briket je vyráběn slisováním dřevěných pilin do malých kostek nebo válců. Pilinové brikety váží od 0.2 kg do 1 kg / ks. Do pilin by neměla být přidávána žádná pojiva. Piliny by se měly spojit samy při lisování díky přírodnímu ligninu. Jejich výhřevnost se velmi liší v závislosti na druhu a kvalitě pilin a na způsobu výroby.

Jak se pilinové brikety používají?
Pilinové brikety se používají více méně jako dřevěná polena. Výhodou briket je, že jsou kompaktní a mají nízkou vlhkost v porovnání s běžně užívaným dřevem. Výsledkem je, že většina briket hoří o mnoho rychleji a intenzivněji než dřevo. Proto by se mělo do topeniště přikládat menší množství než u dřeva. Dále by se při jejich používání neměl úplně uzavírat sekundární přívod vzduchu – mohlo by dojít k náhlému vznícení nespálených plynů.

Kolik briket je možno přiložit?
Protože pilinové brikety se svou výhřevností a kvalitou mohou výrazně lišit, musíte si sami vyzkoušet potřebné množství. Můžete začít s 1 kg a toto množství po vyzkoušení postupně zvyšovat. Je třeba dodržovat bezpečnostní zásady a zabránit případnému přetopení kamen.

Platí garance Jøtul také pro pilinové brikety?
Stejné garanční podmínky platí i pro pilinové brikety. Vždy se řiďte pokyny výrobce k jejich správnému užívání. Škody způsobené kvůli přetopení nebo náhlému vznícení nejsou kryty garancí.

Přetopení
Mnoho lidí přetápí kamna:

1) když zatopí ve studené místnosti a chtějí mít teplo co nejrychleji

2) při topení nevhodným palivem (štěpky, impregnované dřevo...)

3/ při stálém a plném otevření primárního i sekundárního vzduchu
4/ při vysokém komínovém tahu – nad 25 Pa
5/ kombinací výše uvedených možností
3) při stálém a plném otevření primárního i sekundárního vzduchu

4) při vysokém komínovém tahu – nad 25 Pa

5) kombinací výše uvedených možností


Přetápění může poškodit topeniště i kouřovody a především způsobit požár. Pokud máte smaltovaná kamna, může dojít k poškození smaltu, pokud kamna rozpálíte dočervena. Šrouby se zapečou a těsnění odpadne. Dochází k uvolnění a zohýbání vnitřních desek a k popraskání pláště. Kamna pak mají nekontrovatelný přísun vzduchu.

Přetopení kamen má za následek ztrátu garance a může způsobit i případný požár, dojde-li k popraskání vnějšího pláště.

Normální hoření
Plameny, které vidíte v topeništi jsou hořící plyny. I když postupně téměř uhasnou, vzniklé dřevěné uhlí žhne po dlouhou dobu. Suché tvrdé dřevo hoří a žhne dlouho. Měkké dřevo z rychle rostoucích stromů rychle vzplane a také rychleji přestane žhnout. Normální oheň hoří postupně s přikládáním cca každé 2 hodiny. Množství dřeva by nemělo vyplnit více než 2/3 topeniště.


Odborníci rádi mluví o zatápění „top down“ a „bottom up“. To znamená, že začnete zapalovat hranici buďto nahoře, nebo zespoda. My dáváme přednost způsobu „top down“, tedy „shora dolů“. Vzniká tak méně sazí a popela, vzduch má lepší přístup k plamenům a první nálož dřeva déle vydrží.

Pro snadné a rychlé rozdělání ohně budete potřebovat:
 Několik velkých polen
 8 – 12 kusů drobnějšího dříví
 Několik kousků pilinových briket
 Zápalky
1. KROK
POLENA A PŘÍSUN VZDUCHU
Otevřete všechny přívody vzduchu do kamen. Poté položte na dno topeniště velká polena. Je důležité, aby dřevo bylo naštípané a suché. Polena mohou být tlustá jako pěst nebo i silnější.
2. KROK
DROBNĚJŠÍ DŘÍVÍ
Na polena položte vrstvu drobnějšího dříví, klidně ve 2 – 3 vrstvách. Nezapomeňte, že přísun vzduchu je velmi důležitý, a ponechte mezi dřívky alespoň centimetrové mezery. Optimální tloušťka dříví na podpal jsou 2 – 4 cm.
3. KROK
PILINOVÉ BRIKETY
Na drobnější dříví nyní položte několik kousků pilinových briket (Podpal), můžete použít případně také novinový papír. Noviny ale produkují zbytečně mnoho popela a sazí.
4. KROK
ZAPALTE HRANICI!
Poslední krok je snadný: zapalte hranici a zavřete dvířka! Jednoduché komíny potřebují k vytvoření dobrého tahu obvykle trochu víc času. Jestliže je tah špatný, může pomoci pootevřít dvířka, dokud se krb nebo kamna dostatečně nezahřejí. A pokud je stavba navíc velmi dobře izolovaná, vyplatí se také otevřít okno. Totéž platí, pokud máte v kuchyni zapnutou digestoř.

KOMENTÁŘ NA ZÁVĚR
Protože se dřevo rozhořívá postupně, bude se také zvyšovat množství kouřových plynů. Většina kamen a krbových vložek Jøtul je vybavena systémem čistého spalování: spalovací komora je koncipovaná tak, aby kouřové plyny a saze shořely dřív, než uniknou do kouřovodu, čímž se výrazně redukují emise znečišťující ovzduší. Tento proces se aktivuje po zahřátí kamen.
Jakmile se zahřeje komín, zjistíte, že tah zesiluje. Je proto lepší po rozhoření kamen snížit přívod vzduchu do topeniště.
Když budete postupovat podle našeho návodu a k zatápění použijete několik velkých polen, vydrží tato první dávka přibližně hodinu. Když polena prohoří na žhavé uhlíky, můžete opatrně otevřít dvířka a přiložit další dřevo. Je dobré nechat dvířka nejdřív několik vteřin pootevřená, než je otevřete dokořán. Tah v komíně nasaje kouřové plyny z topeniště a kouř Vám nebude unikat do místnosti.